ZADZWOŃ: 795 044 055

Home » Blog » Na co zwracać uwagę przy sprzedaży auta?

Na co zwracać uwagę przy sprzedaży auta?

Gdy nadszedł moment na zmianę samochodu, często zaczynamy zastanawiać się, jakie są kolejne kroki, które należy podjąć. Trzeba zadbać o auto, ale również niezbędną dokumentację. Sprzedaż auta jest prostą czynnością, jednak jeśli chcemy uzyskać jak najlepszą cenę za nasz pojazd, warto przestrzegać kilku zasad. Na co zwrócić uwagę?

Godziny za kierownicą i stanie w korkach, pierwsze stłuczki i walka z trudnymi warunkami na drodze sprawiają, że trudniej nam pozbyć się pojazdu, który ma też wartość sentymentalną. Każdy samochód wiąże się ze wspomnieniami, kalkulujemy wszystkie koszty poniesione na jego eksploatację i naprawy. Przez to mamy problem z wyceną auta. Trzeba pamiętać, że ostateczna cena sprzedaży nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z firm skupujących samochody. Ta opcja sprawdzi się, jeśli nie mamy doświadczenia w sprzedaży pojazdów i chcemy uzyskać dobrą cenę uwzględniającą stan samochodu. Jak samodzielnie przygotować się do sprzedaży?

Rozeznanie rynku i wstępna wycena

Cena używanego samochodu zależy od wielu czynników, które należy brać pod uwagę, szacując cenę, jaką chcemy uzyskać za nasz pojazd. Duże znaczenie ma zapotrzebowanie na rynku na nasz model. Jeśli chcemy sprzedać samochód, który nie jest zbyt popularny lub jest to starszy model popularnej marki, możemy mieć trudność w znalezieniu kupca za wyższą cenę. Auta kompaktowe sprzedadzą się szybciej niż ciężarówki. Poza tym znaczenie ma również pora roku, gdyż niektóre modele lepiej sprzedawać wiosną niż zimą (sportowe, kabriolety, kolekcjonerskie). Trzeba uwzględnić również czy jest to pojazd firmowy, który z założenia był intensywniej eksploatowany, czy prywatny o mniejszym przebiegu. Po przeanalizowaniu tych wszystkich aspektów można przejść do wstępnej wyceny na podstawie parametrów technicznych. Wiek to podstawowa zaleta lub wada danego pojazdu, ważne są też przebieg, ogólny stan techniczny, dodatkowe wyposażenie, jeśli takie istnieje i informacja, co wymaga naprawy lub wymiany. Istotnym czynnikiem wpływającym na podwyższenie lub obniżenie ceny jest to, czy pojazd brał udział w wypadku. Dla niektórych osób istotny jest również kolor karoserii, gdyż ten uważany za modny zazwyczaj podnosi ostateczną cenę. Duże znaczenie dla kupujących mają również informacje na temat tego jak długo ważny jest przegląd techniczny samochodu oraz do kiedy objęty jest on ubezpieczeniem OC.

Przygotowanie pojazdu do sprzedaży

Poza właściwą wyceną samochodu istotne jest również jego przygotowanie do oglądania przez potencjalnych kupców. W końcu pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dobrze jest zadbamy o czystość karoserii oraz wnętrza. Niedopuszczalne są poplamiona tapicerka, dywaniki pełne piasku i błota, przeładowana popielniczka, zaśmiecony bagażnik czy brudne szyby. Należy uzupełnić również płyny eksploatacyjne jak choćby płyn do spryskiwaczy. Jego brak, gdy kupca będzie chciał wypróbować wycieraczki może zadziałać na naszą niekorzyść. Zadbany samochód to dla wielu osób również pojazd z dokładną dokumentacją. Dorze jest przygotować podstawowe: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dokumenty ubezpieczeniowe oraz książkę napraw, jeśli jest taka prowadzona. Pozwoli nam to zachować przejrzystość i wzbudzi zaufanie potencjalnych kupujących. Jeśli dokonywane były jakieś naprawy, warto dołączyć faktury, gwarancje i rachunki.